Ortahisar

Ortahisar

12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen büyükşehir yasa tasarısı ile büyükşehir olan Trabzon’un merkez ilçesinin adı Ortahisar olarak belirlenmiştir. Kentin en büyük ilçesi olan Ortahisar, aynı zamanda tarihi ve kültürel mirası ile ilin en eski yerleşim yeridir. Trabzon ili merkez ilçesi Ortahisar ve sahil boyunca, kıyıların, tarihi yollar ve yerleşimlerin güvenliği için inşa edilmiş çok sayıda kale kalıntısına rastlamak mümkündür. Yüzlerce hatta binlerce yıllık geçmişten günümüze kadar ulaşabilme direncini göstermiş olan bu kale kalıntıları yörenin tarihsel geçmişi ile birlikte önemini de ortaya koyan açık kanıtlar olarak ayakta durmaktadır.

Tarihçiler, şehrin yaklaşık 4 bin yıl önce kurulduğunu ve kurucularının yerel Kafkas toplulukları ve Orta Asya’dan Kafkasya yolu Ortahisar ile Trabzon’a gelen Türk kavimleri olduğunu kaydederler. Tarihin eski çağlarından beri insanoğlunu barındıran bu güzel kent, Miletler, Persler, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, Selçuklular ve Komnenoslar’ın egemenliğinden sonra 26 Ekim 1461 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Dünyaca ünlü gezginlerden Marco Polo, Ruy Gonzâles de Clavijo, Evliya Çelebi, Charles Texier ve Fallmerayer gibi pekçok seyyahın uğradığı, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in şehzadelik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği ve vasiyetinin bir bölümünü yazdığı kent olan Trabzon, tarihi ipek yolu üzerinde bulunması nedeni ile eski çağlardan beri önemli bir ticaret merkezidir.

  • 9,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 1

Burak BAŞ
9/10

" Öncelikle ORTAHİSAR'ı İsim olarak da çok beğeniyorum.Ve eski binaların yeniden yapılandırılması çok güzel oluyor. "

16.07.2018

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey