Trabzon Tarih Müzesi

Trabzon Tarih Müzesi

4 bin yılı aşkın tarihsel geçmişiyle adı efsane ve romanlara konu olmuş, adına operetler yazılmış Trabzon’da açılan Trabzon Tarih Müzesi, zengin koleksiyonuyla Trabzon’un kültürel kimliğine önemli bir katkı sağlıyor.

Müze koleksiyonunda yer alan diğer önemli bir koleksiyon ise 20.yüzyıl başlarında Trabzon Vilayeti ile yapılan resmi yazışmalar yer almaktadır. Sayısı binlerle ifade edilebilecek bu belgeler arasında özellikle Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Trabzon ve çevresinde cereyan eden olaylara dair çok kıymetli ve her biri tek örnek olan belgeler bulunmaktadır. Arasında TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın ıslak imzalı mektubunun da bulunduğu bu belgeler üzerinde yapılacak çalışma ve yayınlarla Trabzon’un Milli Mücadele dönemi bütün ayrıntılarıyla ortaya koyulabilecektir.

Spor bölümünde mevcut çok sayıda kıymetli belgenin içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin katıldığı ilk olimpiyatlara Trabzon’da katılan Süleyman Rıza Kuğu’nun Paris Olimpiyatlarına ait el yazması hatıratının de bulunması, müzenin kent tarihine yaptığı önemli katkının bir nişanesi sayılabilir.

  • 8,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 1

Bahar BULUT
8/10

" Trabzon tarihini yansıtan harika bir müze... "

13.07.2018

Yorum Yapın

Diğerleri

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey