Çal Mağarası

Çal Mağarası

Çal Mağarası, Trabzon İli Düzköy İlçesi’nin 5 km güneybatısında denizden 1050 m rakımda bulunan Çal köy mahallesinde yer almaktadır. Yeraltı su kanalı çıkışı üzerinde bulunan mağaranın girişi, geniş olmakla birlikte içerisinde ilerledikçe bu genişlik yer yer değişmektedir.

Çal Mağarası mağara girişten sonra 200.m.’de iki kola ayrılmaktadır. Sola ayrılan kol yaklaşık 150 m uzunluktadır. Bu kolun sonundaki odada dolinden (çukur-çökme) gelen suyun aktığı bir baca vardır. Sağ kolun ulaşılabilen kısmı yaklaşık 400 m.’dir. Bu kolun yaklaşık 60.m.sinde küçük bir göl ve çağlayan yer almaktadır. Çal Mağarası kireçtaşı Bloklar içindeki kırık (fay) sistemlerine bağlı olarak oluşmuştur.

Düzenleme yapılan ilk bir kilometresi gezilebilen Çalköy Mağarası, 4 kilometre uzunluğa sahiptir. 2003 / Mehmet Turan ÖZDEMİR yılında turizme açılan ve mağara içi dere, şelale, göl, su bacaları, sarkıt, dikitler ve travertenler bulunan mağarayı yılda 30-50 bin turist ziyaret ediyor.

Çevresindeki karışık ladin ormanları, Doğankayası, Camili Tabiat Parkı ve Günübirlik dinlenme tesisleri bulunan Çal Mağarası, içindeki sarkıt ve dikitlerden oluşan muhteşem doğal şekilleri, zaman zaman 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve gölleri ile her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor.

  • 9,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 1

Asım KURT
9/10

" Çal mağarası Türkiye'nin en uzun mağaralarından biri.Güzel demek az kalır, efsane bir yer.Trabzon için çok önemli bir turizm yeri. "

13.07.2018

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey