Ağaçbaşı Turbalıkları

Ağaçbaşı Turbalıkları

Yaklaşık 350 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en büyük ve tüm özelliklerin koruyan yüksek rakım turbalığı, kuzey yarım küre turbalıklarının güney sınırı olması dolayısı ile dünya ölçeğinde korunması gereken doğal bir mirastır. Turbalığın sahip olduğu zengin bitki ve hayvan varlığı Türkiye’de nadir bulunan türlerden oluşmaktadır.

Turbalığı önemli kılan özelliği, alansal büyüklüğü, endemik türleri yanında, bölgenin 10.000 yıllık ekolojik ve iklimsel arşivini bünyesinde barındırmasıdır. Ağaçbaşı, Doğu Karadeniz’deki en önemli kuş göç yollarından birisi olarak bilinen Karadere Havzası üzerindedir. Bataklık ve içinden geçen Kervan Yolu Dede Korkut Masalları’na ve Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne konu olmuştur.

Mutlaka korunması gereken Ağaçbaşı Bataklıkları ve çevre yaylalar; doğa, kültür ve eko-turizm, kuş gözlem, doğa fotoğrafçılığı, bilimsel araştırmalar için önemli potansiyeli ile Türkiye ve bölge turizminde önemli bir yere sahiptir.

  • 0,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey