Ortamahalle Evleri

Ortamahalle Evleri

Sizi hoş kokularını burnunuza çalan güller, karanfiller, ortancalar, meyve ağaçları ve Akçaabat’ın orta yerine kurulup oturan, sevecen gözlerle bakınan Orta Mahalleliler karşılamıştır.

Evleri ise bildiktir. Yüz yıl önce yapılmıştır. Şanslıdır evler. Sahipleri ise şanssız! Neden mi? Akçaabat’ın diğer mahallelerinde olduğu gibi Orta Mahalle’de yaşayanlar, işgal dönemi gelmiş, Müslüman oldukları için göç etmek zorunda kalmıştır.

O gelinen zamanda, Müslüman evlerinin bir kısmı yıkılmış, virane olmuştur! Bombardıman sırasında gayri Müslim oldukları için göç etme gereği duymayanlar, Akçaabat’ın orta mahallesindeki evlerinin pencerelerine astıkları bayraklar sayesinde top ateşinden, saldırı ve yağmadan korunacaklardır. Gün gelecek Gayri Müslimler koruyup korundukları evlerini terk etmek zorunda kalacaklardır.

Savaş bitmiş, istilâcılar çekilmiş, Müslüman muhacirler dönmüş, imzalanan mübadele anlaşması bu defa Akçaabat’ın gayri Müslim halkını göç ettirmiştir! Yıllara meydan okuyarak tarihi evleri, sokakları, camisi, kilisesi, okulu, çeşmeleri ve rengarenk çiçeklerle bezeli bahçeleri ile ayakta kalan Orta Mahalle için Belediye meclisi karar almış ve Akçaabat, Tarihi Kentler Birliği üyesi olmuştur.

  • 10,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 1

Meryem Seymen
10/10

" Burası anlatılmaz yaşanır..!!! "

19.07.2018

Yorum Yapın

Diğerleri

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey