Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü, bodrum katıyla birlikte 4 katlı tescilli bir yapıdır. Zemin kattaki mekanlara geçit veren giriş katı salonunda Atatürk’ün 15 Eylül 1924 tarihinde Trabzon Belediyesi tarafından verilen yemekte yaptığı konuşmalar metin halinde asılıdır. Birinci kattaki salon duvarlarında Atatürk’ün değişik yurt gezileri, Atatürk Köşkü'ne ait fotoğrafları ve bizzat kendi kurşun kalem işaretlerinin bulunduğu Türkiye haritası bulunmaktadır.

Büyük önder Atatürk Trabzon’u üç kez ziyaret etmiştir. Atatürk Eylül 1924 tarihinde Trabzon’u ilk kez ziyaret eder, 15 Eylülde Soğuksu’ya gezi amaçlı götürülmüş ve burada bir müddet dinlenmiştir. Atatürk ikinci kez Kasım 1930 da Trabzon’a tekrar geldiğinde Köşk’te ağırlanmış ve çok memnun kalmıştır. Büyük Önder Haziran 1937 tarihinde Trabzon’u üçüncü kez ziyaretinde kendisi için hazırlanan Köşkte iki gece kalmıştır.

11 Haziran gecesi Köşk’te bütün mal varlığını, canından çok sevdiği Türk Ulusuna armağan etme kararını almış olan Atatürk, şöyle diyordu: “İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum.” Atatürk Köşkü Trabzon’a gelen ziyaretçiler tarafından ziyaret edilen tarihi bir mekandır.

  • 10,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 1

Samet ASLAN
10/10

" Çok harika bir müze fakat yaklaşık iki hafta önce gittiğimde ilk girişte bulunan bilardo masasının yerinin değiştirildiğini gördüm.Ve neye istinaden bu değişikliğin yapıldığının cevabını alamadım. "

16.07.2018

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey