Trabzon Hakkında

Trabzon'u Tanıyalım

Trabzon'u Tanıyalım

Kadim şehir Trabzon keşfedilmeyi bekliyor.

Tarihin her döneminde doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bir coğrafyada kavşak noktası olmuş, İpekyolu Medeniyetinin ticaret şehri, çeşitli topluluklara ev sahipliği yapmış, imparatorluk başkenti, şehzade kenti; kültür ve sanat şehri olan Trabzon, sahip olduğu folklorik zenginliği, yöresel lezzetleri ve girişimci insanıyla her daim hareketli yiğit insanların yetiştiği bir memlekettir. Her kentin karakterini belirleyen kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler tıpkı insanlarda olduğu gibi kentlere de kendi kimliğini kazandırır ve içinde yaşayan halkına da bunu yansıtır. Trabzon’un da tüm kentler gibi kendine özgü bir karakteri vardır; Trabzon, sahip olduğu tarihi dokusu, kültürel ve sanatsal değerleri, flora, fauna, su kaynakları ve yeşil alanlarıyla diğer kentlerden ayrılır.

Gündelik hayatın dertlerinden ve sıkıntılarından, kentleşmenin kuruttuğu sokaklardan, trafikten , büyük binaların çevrelediği bir hapishaneden kurtaran, saf arınma aracı olan eşsiz bir doğa kucaklar sizi Trabzon’da, mavinin en güzel tonunu ,denizi ; yeşilin en güzel tonunu, yaylaları, sunar size tüm cömertliğiyle. Gürül gürül akan suları, gür ormanlarıyla sarar sarmalar sizi. Tarihi kaynaklarda M.Ö.’ye dayanan çeşitli hikayelere sahip Trabzon, her sokağıyla tarih kentidir; Osmanlı’dan kalma camileri, çeşmeleri, konakları, köprüleri hatta kaldırım taşları bile bunun en büyük kanıtıdır. Toplumları bir araya getiren ve bir arada tutan kültür şehridir Trabzon; unutulmaya yüz tutmuş kültürel miraslarına tıpkı tarihine, atalarına olduğu gibi sahip çıkar, yaşatır, tarihi çarşıları bundan hala ayaktadır.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak; Trabzon’un doğal ve kültürel sorunlarına çözümler sağlamak, fiziken zarar görmüş atıl kalmış tarihi dokuları özdeki karakteristik yapısına zarar vermeden nitelikli alanlara dönüştüren projeler üreterek buraları şehrimize kazandırmak, ilimizi ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtarak bir cazibe merkezi haline getirmek ve yerli/yabancı turist sayısında kaliteli artışlar sağlayarak hem ilimize hem ülkemize hizmet etmek misyonundan yola çıkarak “Geçmişin tuğrası geleceğin imzası Trabzon” adını en iyiye en ileriye ulaştırma vizyonu ile hareket etmekteyiz.

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey